Kdo je to goth?

Společnost je možné charakterizovat existencí určitých pravidel a norem. Některé věci a činnosti jsou pro nás běžné, jiné nás udiví, některé šokují. Jsou však i skupinky lidí, kteří se chtějí od všeobecně přijímaných norem odlišovat a je možné označit je za členy určité subkultury, tedy společenství, které má vlastní pravidla a styl života. Mezi subkultury je možné zařadit např. emo, hippies, punk či právě goth.

Vymezení subkultury goth nemusí být vždy zcela jednoznačné a jistě by se dalo sáhodlouze sepisovat, co vše může spadat mezi její projevy a znaky. Lze zde pozorovat značnou diverzitu mezi příslušníky. Shodně jako u subkultury Emo, vystupuje zde do popředí zvýšená emocionalita a jakási temnost. Bývá též uváděna souvislost mezi těmito subkulturami a sklony k sebepoškozování. Jedná se o styl života, o vymezení toho, jak se oblékat, jak se chovat, někdo by možná řekl, že se jedná o celou životní filozofii.

Historie hnutí goth

Goth je označení pro hnutí zrozené začátkem 80. let minulého století jako odnož punku ve Velké Británii, kolem kterého vznikla početná skupina lidí fascinovaných temnotou. Ti se nazývali Goths, v počeštěné formě Gotikové. Gotická scéna je svými kořeny spojena především s poslechem gotické hudby.

Nejdůležitější roli při formování gotické scény dále sehrály skupiny Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a UK Decay. Přestože jejich hudba na počátku své existence náležela ještě do oblasti punku, později se z něj vyvinulo něco zcela nového, co získalo označení „deathrock". Hnutí goth se kromě temně znějící hudby od punku odlišovalo specifickým „dekadentním" vzhledem a módou, kterou nejvíce ovlivnily formace Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a pozdější The Cure. Standardním dílem, dalo by se říct hymnou gotického rocku, se stal singl kapely Bauhaus - "Bela Lugosi's Dead".

Největší rozkvět gotické scény nastal ve druhé polovině 80. let. Hudba tehdy dosáhla svého rozkvětu, gotická subkultura díky médiím vstoupila ve všeobecnou známost a měla obrovské množství příznivců. Kolem roku 1985 vznikl samostatný žánr „gothic rock", formovaný klíčovými uskupeními The Sisters of Mercy, dále Fields of the Nephilim, Christian Death, The Mission, nebo Mephisto Walz.

Znaky gotiků

„Goth" znamená pro každého sympatizanta něco jiného. Mnoho jich převzalo netradiční módu, aby se odlišili od ostatních mladých. Některé běžné sledované faktory jsou:

 • Specifický druh hudby, umění a literatury
 • Extrémní používání černého oblečení, světlého make-upu, nezvyklých účesů, piercingů atd.
 • Fascinace středověkem, viktoriánskou a edwardiánskou historií.
 • Nošení symbolů jako křesťanský kříž, egyptský ankh, nebo "Oko Boha Ra", případně "Horovo Oko", wiccařských pentagramů, satanských obrácených pentagramů atd.
 • Gotici mají tendence se chovat nenásilně, pacifisticky, pasivně a tolerantně. Mnoho médií chybně spojuje gotiky s extrémním násilím, nesnášenlivostí menšin, rasismem a podobně.
 • Mnoho gotiků píše o depresích. Zdají se být na veřejnosti zasmušilí a nespolečenští.
 • Gotická hudba se často zabývá provokativními tématy, soustředí se hlavně na sociální zlo (jako rasismus, válka, nesnášenlivost skupin atd.).
 • Fascinace smrtí. Snaží se najít jinou cestu smýšlení o životě - najít krásu v životě, bolesti a smrti.
 • Ustálené genderové normy jsou na gotické scéně do jisté míry podlamovány. Mezi gotiky se genderová pravidla nezřídka stírají a to nejen v otázce vzhledu, ale i ve vystupování. Řada mužů například nosí unisexové oblečení, líčí se, nechává si narůst dlouhé vlasy. I ženy zde někdy vypadají jinak, než je ve většinové společnosti zvyklé.

 

Co si o členech subkultur myslíte? Jaké se domníváte, že jsou hlavní důvody k tomu, stát se členem takového společenství?

 

Kdo je to goth? patří do témat
 • Martin 17.07.2012 22:41:09

  Goths jsou většinou pacifisté, rádi filozofují a nemají rádi násilí. Jistě- určitě se najdou jedinci, kteří se budou chovat povýšeně, nebo vyřvávat kdejaké kecy, ale tahle ignorace mi zavání pozérstvím. Mrzí mě, že se pak svezeme všichni. Co se týče oblékání, tak v tom nevidím problém- (jaké přeháněné oblékání?) proč nedat svobodu imaginaci?(většinou bez úmyslu provokovat, jen se v tom cítíme fajn):) Trochu mě však mrzí, že kde kdo jde vykoupit předražené Nosferatu a spol. a už je ani nebere MIY- Make it yourself. Koupit si třeba nějakou košili nebo kalhoty ze sekáče a něco přišít, rozpárat podle vlastního vkusu než aby kupovali nějaké rozpárané triko za 600kč.. + Jak jsem již řekl- Nemyslím, že by většina Goths chtěli svým zjevem provokovat, jen to jen způsob sebevyjádření a se zvědavým pokukováním kolemjdoucích, nebo i případným odsuzováním všichni počítáme, protože většina lidí se zalekne toho co nezná a co pro něj hned vypadá jako posedlost smrtí, uctívání ďábla (neplést si se Satanismem) a podobné věci, které s Gothic nemá nic společného. Mezi Gothic people je nejrozšířenější čarodějnictví a pohanská náboženství, uctívání přírody...

  • Re: MIY Martin 19.07.2012 18:19:44

   Drobný detail, ne MIY, ale DIY- Do it yourself..

 • Styl Kapryka 29.03.2010 16:39:41

  Proč násilí? Mám tento styl opravdu ráda, nepřeháním to sice s gothickým vzhledem, ale přesto se za goth považuju. Proč si lidé hned myslí, že když máš tento make-up jsi hned divnej/á? A proč by proboha měli psi při pohledu na goth člověka zalízat pod lavičku????

 • GOTH JANA 09.03.2010 18:06:27

  Já tedy osobně tyhle a podobné"typy" co chodí v černém nemusím vůbec,at už se nazývají jak chtějí.Ikdyž se chovají nenápadně nebo aspon slušně vždy mě / a asi ne jen mě/běhá mráz po zádech a atmosféra je v jejich přítomnosti hodně napjatá.Děti v jejich přítomnosti se rozbrečí a psi zalézají bud pod sedačky v buse nebo pod lavičky v parku-všimli jste si toho někdy?

  • Re: GOTH Ginger 28.03.2010 16:59:37

   no....nevšimla jsem si...což je docela divné,vzhledem k tomu,že se o tuto subkulturu zajímám a i se tak v únosných mezích oblékám.
   spíš se setkávám s opačnou odezvou,že se na mě (ani nevim proč) všichni usmívají

 • bez obav koutlosh 08.03.2010 22:50:43

  Znám víc podobných typů a i když často mohou působit "zlověstně" osobně mne mnohem víc zneklidní "spořádaní kluci se sportovně krátkým sestřihem" když už bych se měl uchylovat k nějakým hodnocením jen na základě vzhledu ;)

 • proč ne theater 08.03.2010 13:49:12

  proč by ne jsou takovým zpestřením běžné populace, a pokud nehledají smysl života v násilí tím lépe. Ale přiznejme si jak se cítíte když jede busem skupina takovýhle lidiček a nahlas si povídají jak se míchájí jaké lektvary....... :)

  • Re: proč ne jaruška 08.03.2010 16:17:42

   Souhlasím....proč ne? Pokud tím neubližují ostatním, je to v pořádku. Ale při přestavě, že bych se s nima setkala a bylo jich víc, tak by mi asi nebylo moc příjemně.

   • Re: Re: proč ne Žaneta 08.03.2010 17:00:54

    právěže nemají rádi násilí,takže se nemáte čeho bát..pokud to není nějaký opilý idiot,ale těch se najde víc..:(


Sekty a subkultury patří do témat

Adresář

Sekty a subkultury ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Sekty a subkultury

Píšeme jinde
 • Trvanlivé potraviny do zásoby: Víte, jak je správně skladovat?

  Trvanlivé potraviny do zásoby: Víte, jak je správně skladovat?

  Nový typ koronaviru a celosvětová krize, kterou zapříčinil, se dotýká nás všech a všichni se s tím snažíme vyrovnat po svém. Události posledních týdnů přiměli některé z našich sousedů k tomu, aby vzali obchody s potravinami útokem. Do jisté míry to vzbuzovalo nevoli až posměch. Možná i vy jste se ale navzdory tomu rozhodli v současné napjaté situaci naplnit spíže zásobami trvanlivých potravin, ať už z jakýchkoliv pohnutek, třeba jen pro lepší pocit. Víte ale, jak je správně uchovávat?

 • Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

  Droždí: Jak na to, aby se kynuté moučníky povedly na výbornou?

  Při přípravě kynutých těst je droždí nezbytnou ingrediencí. Máte doma čerstvé či sušené droždí? Nevíte si rady, jak připravit kvásek a kolikrát máte nechat těsto kynout? Vše si podrobně vysvětlíme.Zdravě.cz na Facebooku